Agencija traži od slovenskih osiguravatelja da ne isplaćuju dividende

Bez autora
Mar 08 2021

Agencija za nadzor osiguranja (AZN) očekuje da će osiguravajuća društva obustaviti isplatu dividende zbog velike pandemijske neizvjesnosti do kraja rujna ove godine.

Pod određenim uvjetima isplata barem dijela dividende za prošlu godinu i dalje će biti moguća, kaže direktorica Udruge osiguranja Maja Krumberger.

"Regulator očekuje da će osiguravajuća društva imati zajamčenu solventnost, dovoljnu likvidnost, a profitabilnost je također kriterij", naglasila je.

Osiguravajuća grupa Sava, u kojoj su lani ostvarili dobrih 56 milijuna eura dobiti, što je dobrih 12 posto više nego godinu prije, još nije donijela odluku hoće li isplatiti dividendu ili ne.

"Odgovor može biti uvjetno da, s obzirom na to da ćemo poziciju formirati u fazi revizije tek nakon savjetovanja s nadzornim odborom", rekao je Marko Jazbec, predsjednik Uprave.

Također još nije poznato kako će postupiti Zavarovalnica Triglav, neto dobit grupe pala je za 12 posto na nešto manje od 74 milijuna prošle godine zbog epidemije.

Kao što je spomenuto, zadržavanje dobiti odnosi se i na banke. Oni, naime, ne smiju plaćati višak iznosa dobiti, naglašava viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc: "To je zato što bismo željeli zadržati dovoljan iznos kapitala u bankarskom sustavu da banke mogu održavati svoje kredite aktivnost."

I ovdje su moguće iznimke. Banke mogu isplatiti najviše 15 posto dobiti u 2019/2020. Ili najviše 0,2 omjera kapitala.

NLB je već najavila da će iskoristiti ovu priliku. Tako će trećina prošlogodišnje dobiti u iznosu od 25 milijuna eura biti isplaćena dioničarima nakon lipanjske skupštine, a preostale dvije trećine na 92 milijuna, ako regulator to dopusti prije kraja godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik